Czy rozliczanie projektów unijnych jest łatwiejsze niż pozyskiwanie środków?

Autor zdjęcia: WorldSkills UK

Rozliczanie projektów unijnych (o których więcej tutaj: http://www.strategor.pl/realizacja-i-rozliczanie-projektu-/wielu beneficjentom przysparza nie lada problemów. Czy słusznie? Czy jest to wynik ich problemów z niezgodnym z umową wydatkowaniem środków, czy może braku zapobiegliwości już na etapie opracowywania wniosków o dotację?

Zawiłości proceduralne przy projektach unijnych

Faktem jest, że projekty unijne są obwarowane wieloma obostrzeniami. Proces ich pozyskiwania jest bardzo żmudny i wymaga ścisłego dopasowania się do stawianych wymogów

Autor zdjęcia: WorldSkills UK

Faktem jest, że projekty unijne są obwarowane wieloma obostrzeniami. Proces ich pozyskiwania jest bardzo żmudny i wymaga ścisłego dopasowania się do stawianych wymogów. Z tego właśnie względu, nie każdy jest w stanie uporać się z tym zadaniem osobiście. Przedsiębiorcy na ogół sięgają, więc po pomoc wyspecjalizowanych firm doradczych, które obsługują tego rodzaju działania. Pomagają, więc nie tylko przy opracowywaniu wniosku, ale także ich wsparcie jest nieocenione, gdy należy dokonać rozliczenia projektu unijnego.

Biorąc pod uwagę pakiet korzyści, jakie można uzyskać z takiej współpracy, z pewnością, warto rozważyć taką opcję. Poniesione na takie usługi wydatki zwracają się z nawiązką, odchodzi nam, bowiem nie tylko stres związany z opracowywaniem i rozliczaniem projektów, ale także obawa, że nieumyślnie popełnimy błąd, który okaże się dla nas później dotkliwy w skutkach.